Alapok - rizs, krumpli, ilyenek.

Rizs:


1 bögre rizshez 2 bögre víz.

Ha pergős rizst akarunk, mossuk át 2x-3x hideg vízben a már kimért rizst, aztán kezdjük el pirítani pici lángon, 2-3 evőkanál olajon. Folyamatosan kevergetni kell, mert könnyen leég.  Utána öntsük fel a kétszeres adag forró vízzel (apránként, mert különben kifut), kavargassuk meg párszor, aztán sózzuk. Kicsit sósabb legyen a víz, mint amilyenre a rizst szeretnénk, mert sok sót fel fog szívni. Utána közepes lángon főzzük, míg el nem kezd szép finoman dagadni (szemmel láthatóan kevesebb rajta a víz), ekkor a lángot legkisebbre lecsavarjuk, a cuccot lefedjük, és pároljuk tovább. Amikor már alig látszik, hogy van alatta víz, "habzik" a teteje, de egyébként látszik a rizs egybefüggő felülete, akkor eloltjuk a lángot, és lefedve békében hagyjuk 10-15 percig.

Ha nem kell pergősnek lennie (például indiai ételekhez), az egész lemosós-pirítós dolgot hagyjuk ki, és felöntéskor a víz lehet hideg. Sózás-párolás gyakorlatilag ugyanaz.

Kínai kajákhoz lehet bő vízben is főzni, ilyenkor minimum ötszörös adag lobogó vízbe dobjuk a rizst, majd amikor megfőtt (kóstoljuk), akkor simán leszűrjük. Só itt is értelemszerűen alkalmazandó, legyen kicsit "túl sok".

Párolt rizs mellé be lehet dobni egy kis fej megpucolt hagymát az elején, érdekes ízt ad neki.


Krumpli:

Csak pár alaptrükkre van szükség. A krumpli az krumpli, nem sok mindent lehet tenni sem ellene, sem érte.


Hasábburgonya, rósejbni - tök jó köret, kölyökkedvenc, de még így is lehet jobb.
A meghámozott, felvágott krumplit áztassuk hideg vízbe legalább fél órára, ekkor leázik róla az a keményítő, ami a fehér nyomokat szokta hagyni a krumplivágó késen is. Utána szárítsuk konyharuhán kiterítve tíz percig, és csak ekkor dobjuk a serpenyőbe. A kérge vékonyabb, mégis ropogósabb lesz így. 
Most meg fog kövezni egy csomó ember, de süssük zsírban.  Finomabb, nem durván egészségtelen, olcsóbb. Érdemes a zsírt sózni sütés előtt, illetve beledobni egy egész (apróbb) hagymát. Piros, ropogós krumpli lesz tőle. Ha az elején fedő alatt, kis lángon sütjük, nagyon puha lesz. Ilyenkor érdemes kiszedni, majd (amikor már mindet megsütöttük így "félkészre") visszadobni 15-20 másodpercre nagyon forró zsírba. Ekkor megkeményedik kívül, szépen megbarnul, és belül mégis puha marad.

Főtt krumpli:

A héjában főtt krumplit ne fedő alatt főzzük: túl nagy hőmérsékleten szétreped, szétfő, törik. A krumplipüréhez ne vágjuk túl apróra a krumplit, mert vizes szmötty lesz - 3x3 cm-es kockákra érdemes, ott már hamar megfő, de még nem lesz belőle kása két perc tévedés miatt. Az "előbb főzzük, aztán süssük" krumplikajákhoz ne főzzük meg teljesen a krumplikat, mert szétesnek sütéskor - 3/4 idő elég neki körülbelül.

Többit később.